نشرچشمه   یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
نشر‌چشمه
نشر‌چشمه
بگذارید کتاب‌ها ما را بخوانند
 
خانه >

خبر

>

مصاحبه با «داریوش رمضانی» نویسنده‌ی کتاب «گوزن و گوسفند در سرزمین عجایب»

«گوزن و گوسفند در سرزمین عجایب» اثر «داریوش رمضانی» اولین کتاب کمیک نشرچشمه است که در مجموعه کتاب‌های طنز «جهان تازه‌دم» منتشر شده است.

گوزن و گوسفند دو دوست هستند که در تهران و اطراف میدان ولیعصر زندگی و در یک رستوران در حوالی پارک ملت کار می‌کنند. یک شب، هنگام برگشت از رستوران به خانه در اتوبوس BRT ایستگاه نیایش اتفاق عجیبی می‌افتد. پسر دست‌فروشی به آن‌ها یک دانه لوبیا می‌دهد و می‌گوید آن را بکارند. آنها لوبیا را می‌گیرند و از اتوبوس بیرون می‌اندازند و ماجراهای عجیب غریبی برایشان اتفاق می‌افتد.

داریوش رمضانی که متولد 1355در رشت و دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی مهندسی عمران است، فعالیت جدی خود را در زمینه‌ی کاریکاتور از سال 1369 با ارسال کارهایش به مجلات و مسابقات بین‌المللی کاریکاتور آغاز کرد. او سابقه‌ی همکاری با مجلات «طنز و کاریکاتور»، مجله‌ی «دوست کودک»، «ایران جمعه»، «بچه‌ها گل‌آقا» را دارد و جوایزی هم از مسابقات بین‌المللی کاریکاتور کسب کرده است. از مهم‌ترین این جوایز، می‌توان به جایزه‌ی بزرگ مسابقه‌ی کاریکاتور ایتالیا، جایزه‌ی اول مسابقات کاریکاتور ترکیه و هند اشاره کرد. پیش از این چند کتاب مصور طنز نیز از او منتشر شده و در حال حاضر مشغول کار روی مجموعه‌داستان‌های مصور «ماجراهای گوزن» است.

به بهانه‌ی چاپ اولین کتاب کمیک نشرچشمه مصاحبه‌ی کوتاهی با نویسنده‌ی اثر انجام داده‌ایم:

چطور شد که کارتونیست شدید؟

از کودکی عشق فوتبال بودم بدجور. بعد از جام جهانی 1982 اسپانیا بود، كلاس دوم یا سوم ابتدایی بودم، اسم فوتبالیست‌ها را حفظ می‌کردم، عکس‌هایشان را جمع می‌کردم... خلاصه عالمی داشتم برای خودم. یک روز جلوی دكه‌‌ی روزنامه‌فروشی ایستاده بودم و جلد هفته‌نامه‌های ورزشی را می‌دیدم كه چشمم به كتاب جالبی افتاد، «علی كوچولو در تیم دنیا» اثر استاد «جواد علیزاده». یك كتاب مصور كارتونی راجع به فوتبال. خریدن این كتاب همان و افتادن به دنیای كارتون و كاریكاتور همان! چقدر از روی طرح‌های آن كتاب كپی كردم و كشیدم كه خدا می‌داند... بعدش هم کتاب‌های مصور فوتبالی دیگر استاد علیزاده و خلاصه در سال 1369 كه مجله‌ی «طنز و كاریكاتور» متولد شد. از همان شماره‌های اول شدم مشتری این مجله و هنوز هم مشتری‌اش هستم و البته از سال 1381 هم افتخار همکاری با این مجله و استاد علیزاده را دارم.

 

ایده‌ی کتاب «گوزن و گوسفند...» از کجا شکل گرفت؟

شخصیت گوزن و طنزهای آن را از مدت‌ها پیش کار کرده بودم، البته به‌صورت طنزهای کوتاه در یک کادر یا چند کادر. این مجموعه طنزهای کوتاه یا کمیک استریپ با عنوان «گوزن هم گوزن‌های قدیم» از سال 1381 در مجله‌ی طنز و کاریکاتور چاپ می‌شود. همان‌طور که گفتم من از طرفداران داستان‌های مصور هستم و وارد شدن من به دنیای کاریکاتور به خاطر دیدن یک داستان مصور بود. همیشه علاقه‌مند بودم خودم هم کتاب مصوری مثل «علی کوچولو در تیم دنیا» یا «تن تن» بنویسم و شخصیت گوزن را مناسب برای این کار دیدم. به نظر من در این داستان‌ها، ساختن شخصیت خیلی نقش تعیین کننده‌ای دارد و اگر مخاطب با آن ارتباط برقرار کند کار نویسنده و طراح راحت‌تر می‌شود. در مورد داستان و مکانی هم که داستان در آن اتفاق می‌افتد فکر کردم و تصمیم گرفتم مکانش «رشت» باشد که شهرم است و کاملا می‌شناسمش. خلاصه این که نتیجه‌ی همه‌ی این‌ها شد مصور «گوزن در رشت» و به زبان گیلکی، توسط انتشارات نشر فرهنگ ایلیا و با سرمایه‌گذاری حوزه‌ی هنری استان گیلان در سال 1392. می‌دانستم با این کار مخاطبین کتاب محدود به گیلکی زبان‌ها می‌شود ولی این ایده این‌قدر برای خودم جاذبه داشت که انجامش بدهم. خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از آن شد. چند جلد از آن را آورده بودم تهران، کتاب‌فروشی نشرچشمه و خوشبختانه دوستان در نشرچشمه علاقه‌مند شدند در مورد اولین قسمت ماجراهای گوزن و گوسفند به زبان پارسی با هم همکاری داشته باشیم.

 

آیا این داستان گوزن و گوسفند قرار است ادامه‌ای هم داشته باشد؟

در مورد ماجراهای گوزن گیلکی، با توجه به استقبال خوب از دو جلد چاپ شده آن و با حمایت حوزه‌ی هنری و برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های نشر فرهنگ و ایلیا، تلاشم این است که هر سال دست کم یه کتاب جدید از آن چاپ شود. خوشبختانه علی‌رغم فاصله‌ی زیاد مکانی با این دوستان در رشت، هماهنگی و تبادل نظری خوبی بین‌مان برقرار است و از لحاظ کیفیت چاپ، پخش و مسائل قراردادی و حرفه‌ای، همه چیز مورد توافق طرفین است.

در مورد ماجراهای گوزن و گوسفند، با توجه به اینکه در حال حاضر که با هم صحبت می‌کنیم هنوز یک ماه از چاپ «گوزن و گوسفند در سرزمین عجایب» نمی‌گذرد، معتقدم هنوز زود است راجع به ادامه‌ی آن صحبت کنیم. ولی قلبا علاقه‌مندم شرایط طوری شود یک مجموعه ادامه‌دار از داستان‌های گوزن و گوسفند هم وجود داشته باشد.

 

به نظرت چرا در ایران کتاب‌های کمیک یا داستان مصور کم داریم؟

برای من هم همیشه سوال بوده که با وجود علاقه‌مندان زیاد این نوع کتاب، به جز چند مورد که واقعا انگشت‌شمارند (مثل گاهنامه‌های استاد علیزاده، ماجراهای آقای «کا» مانا نیستانی...)، داستان مصور یا کمیک، سهمی در بازار نشر ایران ندارد درحالی‌که این نوع کتاب در دنیا پرمخاطب‌ترین نوع کتاب است.

شاید ما کارتونیست‌ها داستان‌نویس‌های خوبی نیستیم و یا نویسنده‌ای که دستی در طراحی داشته باشد نداریم، شاید ناشرها آن‌طور که باید کتاب‌های کمیک را جدی نمی‌گیرند...، نمی‌دانم. دلیلش هر چه باشد امیدوارم در آینده شاهد تعدد کتاب‌های داستانی مصور در ایران باشیم.

 

لذت‌ها و سختی‌های کارتونیست بودن چیست؟

یکی از خوشبختی‌های زندگی هر کسی این است که به کاری که دوستش دارد مشغول باشد. کارتونیست‌بودن برای من این‌طور است، لذت می‌برم وقتی کار می‌کنم، لذت می‌برم وقتی به طرح یا کتاب کمیکی که تازه تمامش کردم نگاه می‌کنم و لذت می‌برم وقتی مورد استقبال قرار می‌گیرند و لذت دوچندان می‌برم وقتی درآمدی هم از آن داشته باشم.

متاسفانه در ایران امکان کسب درآمد تنها از این طریق، بسیار بسیار سخت است. من فارغ‌التحصیل رشته‌ی عمران هستم و همیشه مشغول کار به عنوان مهندس عمران بوده‌ام و درآمد اصلی‌ام هم از این راه بوده، به موازات آن به عنوان یک کارتونیست هم کار کرده‌ام و شاید سابقه‌ی کاری‌ام به‌عنوان کارتونیست بیشتر از سابقه‌ی کار عمرانی‌ام باشد. واقعاً دوست دارم روزی روزگاری فقط مشغول کارتون و کاریکاتور باشم. یکی از دلایل مهاجرتم به کانادا همین بوده و امیدوارم به این هدفم برسم.

 

حرف آخر

حرف آخرم تشکر از عزیزانی‌ست که در نوشتن و طراحی و تکمیل کتاب «گوزن و گوسفند در سرزمین عجایب» کمکم کردند. لازم می‌دانم از دوستان عزیزم «سینا شفارودی» و «شهنام ملک‌زاده» تشکر کنم که در اتنخاب موضوع و داستان اولیه‌ی این کتاب یاری‌ام نمودند. از دوست خوبم «رضا قلی‌زاده» بسیار ممنونم که زحمت اسکن طرح‌های کتاب را کشید. سپاس فراوان از دوست عزیزم «محسن پوررمضانی» که بدون پیگیری‌ها، اصلاحات و توجه این عزیز، اتمام این اثر امکان‌پذیر نبود. و در آخر سپاس بی‌پایان از همسرعزیزم «فرناز زاوه» که همواره از حمایت و توجه‌اش در نوشته‌ها و طراحی‌هایم بهره می‌برم.

لینک خرید اینترنتی کتاب

کلیه‌ی حقوق برای نشر چشمه محفوظ است. ۱۳۹۶

Development by Agahsystems

پیشخان