نشرچشمه   جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶
نشر‌چشمه
نشر‌چشمه
بگذارید کتاب‌ها ما را بخوانند
 

جامعه‌شناسی جهانی شدن

قیمت: 60000
شابک: 978-964-362-892-5
تعداد صفحه: ۲۵۴
چاپ یکم، تهران، ۱۳۸۹
نوع جلد: گالینگور
وزن: ۳۵۰ گرم
ابعاد: ۲۳.۵*۱۶.۵ سانتی متر
پدید آورندگان
ناشر: نشرچشمه
نویسنده: ساسکیا ساسن
بیشتر
نوع اثر: ترجمه
ویرایش: یکم
قطع: وزیری
تعداد جلد: ۱

کتاب حاضر مجموعه‌ی فشرده‌شده‌ی بررسی‌ها و مطالعات ساسکیا ساسن جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز معاصر، در زمینه‌های جهانی ‌شدن است. ساسن در این کتاب، جهانی شدن را همانند موجود زنده‌ای می‌انگارد که هر روز رشد کرده، به چابکی و نیرویش افزوده می‌شود. او معتقد است برای درک این تغییرات، می‌باید تمام جوانب آن بررسی گردد و نمودهای گوناگون حضورش شناخته شود. بنابراین او می‌کوشد این نمودها را از منظرهای مختلف جامعه‌شناسی مورد بازنگری قرار دهد.

 

او سعی در بازتعریف بسیاری از عناصر و مبانی بنیادین جامعه‌شناسی مانند نقش و ارتباط دولت با شبکه‌ها و اقتصاد جهانی، مهاجرت،‌ جرایم سازمان‌‌یافته، فناوری ارتباطات و دیجیتالی شدن، خدمات مالی، طبقه‌های نوظهور اجتماعی و بازیگران محلی سیاست‌های جهانی و تأثیر آن در توسعه‌ی کشورها دارد. چالشی که ما را وا می‌دارد بررسی‌های بیشتری روی باورهای مورد قبول‌مان انجام دهیم و آن‌ها را با دیده‌ی تردید بنگریم.

 

 

نویسنده‌ی کتاب حاضر،‌ با اشاره به این‌که شهرها در دوران جهانی ‌شدن، عرصه‌ی تجلی تضادها و برهم‌زننده‌ی مناسبات رایج هستند، به بررسی این موضوع می‌پردازد و تشریح می‌کند که شهرهای جهانی، چگونه شکل گرفته‌اند و ویژگی‌ها و وجه تمایز آن‌ها با جهان‌شهرها چیست؟

 

پدیده‌ی جهانی شدن، دو مجموعه‌ی متمایز پویایی‌ها را در برمی‌گیرد. یکی از آن‌ها به تشکیل نهادها و فرایندهایی مربوط است که آشکارا جهانی ‌هستند مانند سازمان جهانی تجارت، بازارهای مالی جهانی، گرایش جهان‌وطنی نوین و دادگاه‌های جنایات جنگی. کنش‌های سازمانی‌یی که این پویایی‌ها از طریق آن‌ها عمل می‌کنند ماهیتی را می‌سازند که معمولاً جهانی شدن پنداشته ‌می‌شود. گرچه کنش‌های یادشده تا اندازه‌ای در مقیاس ملّی به ‌کار می‌روند، ‌اغلب آشکارا جهانی و نوین هستند. و دیگری مجموعه‌ی پویایی‌ها و فرایندهایی را در بردارد که لزوماً چندان بُرد جهانی ندارند، اما بخشی از جهانی شدن هستند.

 

در بیشتر نقاط جهان، اما نه در همه‌جا، این فرایندها در دل قلمرو کشورها و نهادهایی رخ می‌دهند که به طور کلی در چارچوب ملّی بنا شده‌اند.

کلیه‌ی حقوق برای نشر چشمه محفوظ است. ۱۳۹۶

Development by Agahsystems

پیشخان